CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Wielkoskalowe pompy ciepła – przyszłość zrównoważonego ciepłownictwa?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Wszystko wskazuje na to, że w zielonej transformacji sektora energetycznego dużą rolę odegrają wielkoskalowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego to one w dużej mierze wytyczają dziś kierunek zmian w ciepłownictwie systemowym?

Czytaj dalej

Tempe­ratura a wilgotność w budynkach. Dlaczego to tak ważne, żeby rozpa­trywać obie te wartości razem?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Gdy pojawia się temat komfortu cieplnego i efektywności energetycznej w budynkach, zwykle łączony jest głównie z temperaturą panującą w pomieszczeniach. Tymczasem równie ważnym, a często pomijanym czynnikiem, jest w tym kontekście wilgotność.

Czytaj dalej

Jak ograniczyć zużycie ciepła i zopty­ma­li­zować koszty?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Właściciele domów mają szereg możliwości by ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty. W przypadku budynków wielolokalowych również istnieją rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie energii.

Czytaj dalej

Jak być smart w ciepłownictwie?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Cyfryzacja i związane z nią innowacyjne systemy zarządzania stały się nieodłącznym aspektem nowoczesnego ciepłownictwa, które konsekwentnie podąża w stronę zrównoważonego rozwoju. Co istotne, inteligentne rozwiązania umożliwiają nie tylko optymalizowanie zużycia energii i jego efektywne monitorowanie, ale także – w rezultacie – wymierne oszczędności.

Czytaj dalej

Czy wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła przyspieszy odejście od węgla w ciepłownictwie?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Transformacja ciepłownictwa, zmierzająca do niskoemisyjności, większej efektywności i niższych kosztów energii, stała się koniecznością. Zmiany w tym kierunku dokonują się na naszych oczach z coraz większym rozmachem. Ważnym ich aspektem jest dekarbonizacja. Alternatywą dla paliw kopalnych są inne, mniej obciążające środowisko i tańsze źródła energii. Ostatnio coraz częściej mówi się o wykorzystaniu odpadów w produkcji ciepła. Jak to wygląda w praktyce i czy rzeczywiście w realny sposób może wesprzeć proces dekarbonizacji?

Czytaj dalej

Czy ciepłownictwo systemowe ma szansę przejść z węgla na OZE?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY?

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiego systemu energetycznego. Redukuje emisję dwutlenku węgla oraz zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Na jakich rozwiązaniach należy się koncentrować aby osiągnąć postęp w transformacji energetycznej?

Czytaj dalej

Ciepło odpadowe jako źródło ogrzewania - innowacyjne podejście do zrównoważonej energetyki

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY​​​​​​​

Wiele obiektów wytwarza duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje, a można by je wykorzystać. Zastosowanie technologii umożliwiających wykorzystanie ciepła odpadowego może przynieść wiele oszczędności. Na czym to polega i gdzie już jest wykorzystywane?

Czytaj dalej

Znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – co nowe przepisy oznaczają dla odbiorców ciepła sieciowego?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Nowelizacja ma na celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła. Rozwiązanie gwarantuje, że maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła nie może przekroczyć 40% ceny obowiązującej 30 września 2022 r. Kto może skorzystać z rządowego wsparcia i jak z niego skorzystać?

Czytaj dalej

Ciepłownictwo przyszłości stawia na prokliencki model

Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Rozwiązania, które kilkadziesiąt lat temu wydawały się wystarczające dziś wymagają gruntownych zmian. Ciepłownictwo nie jest tu wyjątkiem – również musi się zmienić. Jak zatem powinno wyglądać polskie ciepłownictwo przyszłości? Na jakich rozwiązaniach powinno się opierać? Jakie będzie miało znaczenie dla klienta oraz #dlaczystszegoświata?

Obejrzyj materiał!

Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Wrocławski scentralizowany system ciepłowniczy jest praktycznie w 100 procentach oparty na węglu i wymaga fundamentalnych zmian. Pierwszym krokiem w stronę zielonego ciepła jest pozyskiwanie go z miejskich ścieków. W stolicy Dolnego Śląska powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii w ten sposób.

Czytaj dalej

Jak powinno wyglądać ciepłownictwo w przyszłości?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

W Polsce co drugie gospodarstwo domowe korzysta z ciepła systemowego. To bardzo dobry wskaźnik w skali Europy. Jednak nadal trzeba patrzeć w przyszłość i ustawicznie myśleć o rozwoju, szczególnie mając na uwadze środowisko naturalne i dynamiczny rozwój miast.

Czytaj dalej

Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty? Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrud­niejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Jakie działania można podjąć w celu oszczę­dzania energii?

Czytaj dalej