Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?
Fortum optimum - sterowanie ciepłem

Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?

Blog ZARZĄDZAJ SMART / Co słychać w branży

wrzesień 2022

Media aż huczą od informacji o tym, że sezon grzewczy 2022/2023 będzie niezwykle trudny dla milionów Polaków. Właściciele domów mają szereg możliwości by ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budynków wielolokalowych również istnieją rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie energii.

Co znajdziesz w artykule:

Opłaty za energię cieplną są uzależnione od stawek taryfowych zatwierdzanych przez prezesa URE. Z uwagi na wzrost cen paliw, takich jak węgiel czy gaz, które są używane do produkcji energii, podwyżki rosną lawinowo. O ile na te kwestie zwykli obywatele nie mają wpływu, na ostateczną wysokość rachunku za ogrzewanie już tak. Dotyczy to także mieszkańców budynków wielolokalowych, którzy w połączeniu z troską zarządców o zapewnienie budynkom jak najlepszej efektowności energetycznej, mogą znacznie ograniczyć zużycie energii.

Czy odbiorcy ciepła systemowego mogą liczyć na wsparcie?

Rynek można regulować m.in. poprzez ustalanie cen maksymalnych na rynku energii. Innym rozwiązaniem jest interwencja na poziomie rachunków klientów końcowych, czyli wprowadzanie ulg podatkowych czy dopłat. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie szacuje, że z ciepła systemowego korzysta blisko 15 mln Polaków. W tej grupie są również mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Rząd wprowadził w pierwszej kolejności szereg mechanizmów, które chronią użytkowników indywidualnych przed drastycznym wzrostem cen ogrzewania. Na wsparcie od niedawna mogą liczyć także użytkownicy ciepła systemowego. Na początku września rząd przyjął bowiem ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, w której uwzględnia rekompensaty m.in. dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych. Mieszkańcy również mają do dyspozycji cały arsenał rozwiązań wspierających oszczędzanie ciepła i energii. Zmiana dotychczasowych nawyków w okresie jesienno-zimowym z pewnością przyczyni się do mniejszego zużycia tych mediów, co znajdzie odbicie w wysokości rachunków.

Którędy ucieka ciepło i jak temu zapobiec?

Charakterystyka energetyczna budynku jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Wpływa na nią ma konstrukcja budynku, zastosowane rozwiązania techniczne, położenie i otoczenie budynku oraz jego przeznaczenie i sposób użytkowania. Aby poprawić efektywność energetyczną budynku wielolokalowego, przed planowaną termomodernizacją należy wykonać audyt energetyczny. Uzyskana w ten sposób ocena istniejącego stanu użytkowania energii w danym obiekcie pozwala w efekcie określić możliwości i środki, jakie należy podjąć.

W praktyce, największe straty ciepła w budynku – stanowiące ok. 60-70% ogółu strat – są związane z przenikaniem ciepła przez przegrody budowlane, zwłaszcza przeszklone, takie jak okna i drzwi. Na drugim miejscu w tym rankingu plasuje się wentylacja, która powoduje straty rzędu 30-40%[1]. Sposoby na oszczędzanie energii muszą więc uwzględniać minimalizację strat ciepła, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu zysków energii. W tym celu realne korzyści przyniosą działania zmierzające ku zapewnieniu wysokiej szczelności budynkowi, m.in. poprzez:

  • zastosowanie energooszczędnej stolarki, czyli okien i drzwi,
  • odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • właściwe ocieplenie dachu,
  • wykorzystanie rozwiązań minimalizujących występowanie mostków cieplnych.

Wszystkie zmiany w systemach doprowadzających ciepłą wodę, kanałach wentylacyjnych i ogrzewania, a także w strukturze budynku, prowadzące do poprawienia efektywności energetycznej, wymagają zastosowania energooszczędnych urządzeń i technologii. Te z kolei należy dostosować indywidualnie do każdego projektu.

Podwyżka cen energii bodźcem do wspólnego działania

W przypadku budynków wielorodzinnych oszczędzanie energii to gra zespołowa. Ekonomiczne ogrzewanie to m.in. ograniczenie ogrzewania w częściach wspólnych, jak korytarze czy piwnice. Dbałość o kwestie związane z termomodernizacją i wykorzystanie efektywnych rozwiązań umożliwiają optymalizację zużycia. Sami mieszkańcy także mają do dyspozycji szereg rozwiązań, pozwalających na oszczędzanie energii. Począwszy od niepozostawiania zbyt długo otwartych okien, gdy w mieszkaniu jest za gorąco. Wystarczy wówczas po prostu zmniejszyć ogrzewanie. Optymalna temperatura w mieszkaniu powinna oscylować między 18°C a 22°C. Przegrzewając pomieszczenia mieszkańcy nie tylko muszą płacić więcej na zużyte ciepło, ale także narażają się na problemy zdrowotne. Wspólne wysiłki podejmowane przez zarządców i mieszkańców w celu oszczędzania energii wpłyną nie tylko na poprawę efektywności energetycznej, ale przyczynią się także do zwiększenia komfortu użytkowania budynku.

[1] https://www.gov.pl/documents/33377/436740/Poradnik_efektywnosc_energetyczna_16012019.pdf

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

EDUKACJA MIESZKAŃCÓW

Efektywność energetyczna w rękach mieszkańców

Sprawdź

PRAWO I FINANSE

Rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych - co oznaczają zmiany w prawie?

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat. 

Zadaj pytanie