Zmiany w prawie energetycznym - nowe obowiązki

Informator dla Zarządców nieruchomości
ojciec z dzieckiem roptymalizujący ogrzewanie

W jaki sposób cyfrowe rozwiązania wspierają efektywność energetyczną i zwiększają świadomość?

08 Marzec 2023, 14:49

Optymalne zarządzanie energią to korzyść dla zdrowia i portfela. Eksperci potwierdzają, że większość Polaków przegrzewa swoje mieszkania. Wystarczy zaoszczędzić 5% na cieple, by ograniczyć emisję CO₂ o taką wartość, ile pochłania 14 dorosłych drzew w tym samym czasie. W świadomym zarządzaniu ciepłem i zużyciem wody pomagają cyfrowe usługi. Zastosowanie nowoczesnego systemu obniża zużycie energii na centralne ogrzewania średnio o 10%. Kolejne 6% można zyskać dzięki świadomemu korzystaniu z mediów.

Co znajdziesz w artykule:


Cyfrowa transformacja w budynkach

Wzrasta znaczenie rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia ciepła w budynku. Cały czas obserwujemy postęp w tym obszarze. Liczba niskoemisyjnych budynków rośnie, a nowe budynki zużywają coraz mniej energii, co doceniają klienci. Temat stał się tak istotny, że cały czas poszerzany jest jego zakres. Stosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych i izolacyjnych zapobiegających utracie ciepła i zapewniających szczelność to tylko jeden ze sposobów na wysoką efektywność energetyczną budynków. Drugim jest implementacja nowoczesnych usług obniżających koszty eksploatacji nieruchomości. Inteligentne usługi wdrażane w inwestycjach to niższe koszty ciepła, zwiększone bezpieczeństwo i dbałość o środowisko naturalne.

Dbanie o optymalny klimat w budynku na bazie temperatury już nie wystarcza, najnowsze rozwiązania monitorują nawet kilkanaście parametrów w każdym z mieszkań, optymalizując zużycie ciepła. To zdecydowanie bardziej skuteczne i kompleksowe rozwiązania niż standardowa automatyka pogodowa bazująca na temperaturze zewnętrznej. Brane są pod uwagę również pomiary temperatury wewnątrz, wilgotności mieszkania, nasłonecznienie, kierunek wiatru, opady oraz szereg parametrów dotyczących budynku, instalacji, wentylacji itd. Dzięki tak kompleksowemu podejściu koszty zużycia są optymalizowane nawet o kilka procent w każdym z mieszkań. Co ważne, aby korzystać z tego typu rozwiązań nie trzeba nawet pojawiać się w budynku, a dostęp do danych otrzymujemy poprzez dedykowaną stronę www lub aplikację.

Optymalizacja zużycia, niższe rachunki i komfort pracy

Nowe technologie to narzędzia obniżające rachunki mieszkańców, ale też ułatwiające pracę zarządców nieruchomości. Nadzór nad ogrzewaniem i pracą instalacji wewnętrznych stał się teraz bardzo prosty, a wykrywanie nieszczelności łatwe i szybkie. Dzięki monitoringowi temperatury instalacji centralnego ogrzewania wiemy jak instalacja odbiera ciepło, jak jest wyregulowana i czy działa prawidłowo. Badana jest również temperatura cyrkulacji co pozwala oceniać poprawność pracy elementów węzła, jak również instalacji ciepłej wody użytkowej. Wszystkie dane na bieżąco są dostępne online.

Zebrane informacje, tak z mieszkań, jak i z części wspólnych, trafiają do zarządców nieruchomości, a każdy mieszkaniec posiada dostęp do specjalnej aplikacji i może obserwować swoje bieżące dane, otrzymuje alerty oraz uzyskuje możliwość porównań. W nowych inwestycjach dane z liczników zbierane są zazwyczaj za pomocą infrastruktury bezprzewodowej, ale są też dostępne rozwiązania hybrydowe. Dzięki takim rozwiązaniom można zarządzać nieruchomością nowocześnie, oszczędnie i przyjaźnie.

Budowanie kultury efektywnego energetycznie życia

Nowoczesne narzędzia do monitoringu i optymalizacji zużycia ciepła pozwalają na efektywniejsze zarządzanie kosztami eksploatacyjnymi, przez co umożliwiają śledzenie zużycia mediów na poziomie całego budynku. Stabilne warunki cieplne i kontrola zużycia w budynku, to ograniczenie kosztów oraz optymalizacja zużycia ciepła. Dodatkowo usługi zapewniają bezpieczeństwo dzięki ostrzeżeniom o przecieku i przekroczeniu zużycia wody.

Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi ekonomicznie i ekologicznie. Coraz częściej zwracają uwagę, czy budynek w którym mieszkają jest innowacyjny i energooszczędny. Coraz większą wagę przywiązują do efektywności energetycznej. Istotna jest dla nich transparentności rozliczeń, dzięki czemu mogą świadomie zarządzać zużyciem energii i kosztami.

Podczas gdy całkowite końcowe zużycie energii w globalnym sektorze budownictwa i konstrukcyjnym utrzymuje się na podobnym poziomie, emisje dwutlenku węgla związane z eksploatacją budynków wzrosły do najwyższego jak dotąd poziomu wynoszącego 28% całkowitych globalnych emisji związanych z energią. To pokazuje skale znaczenia działań jakie należy podjąć by wprowadzić sektor budynków na drogę prowadzącą do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Eksperci wskazują, że te czynniki przyspieszą rozwój technologii wspierającej ograniczenie wytwarzania dwutlenku węgla. Dlatego warto zainteresować się najnowszymi rozwiązaniami, które zwiększą atrakcyjność osiedli i jednocześnie pomogą walczyć z zanieczyszczeniem planety. Dzięki usługom wspierającym efektywność energetyczną budynku jest to proste i opłacalne.

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Strategie oszczędzania i obniżania kosztów w budynkach przy rosnących cenach energii – jakie działania warto wdrożyć?

CYFROWE ROZWIĄZANIA

Wdrażanie działań zwiększających wydajność energetyczną budynku staje się priorytetem w obliczu rosnących kosztów. Ogromne znaczenie ma identyfikacja obszarów pozwalających na optymalizację funkcjonowania budynku, co powinno przełożyć się na realne oszczędności.

Czytaj dalej

Znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – co nowe przepisy oznaczają dla odbiorców ciepła sieciowego?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Nowelizacja ma na celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła. Rozwiązanie gwarantuje, że maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła nie może przekroczyć 40% ceny obowiązującej 30 września 2022 r. Kto może skorzystać z rządowego wsparcia i jak z niego skorzystać?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź