elektorciepłownia Zabrze

Co to jest moc zamówiona, jak i do kiedy można ją zmienić?

lipiec 2023

Moc zamówiona cieplna to największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która jest niezbędna do zapewnienia pokrycia strat ciepła, utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych, prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji. Innymi słowy moc zamówiona to rezerwa mocy cieplnej, którą odbiorca musi otrzymać aby ogrzać pomieszczenia do temperatury normatywnej (pomieszczenia mieszkalne to 21 st.) przy temperaturze zewnętrznej powietrza -20 st.

Wartość mocy zamówionej jest widoczna w załączniku nr 2 do umowy kompleksowej. W przypadku umów zawartych przed 2012 r. wartość mocy może być określona w treści umowy lub w załączniku nr 1. Na podstawie mocy zamówionej oblicza się opłaty stałe. Moc jest również widoczna na każdej fakturze za ciepło. Na podstawie wartości mocy zamówionej oblicza się wielkość przepływu czynnika grzewczego, który jest ustawiany na węźle.

Co znajdziesz w artykule:

Kto oblicza moc zamówioną, kto jest za to odpowiedzialny, czego można oczekiwać od Fortum w tej kwestii?

Zgodnie z § 2 pkt 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 18, poz. 92), to odbiorca ustala zamówioną moc cieplną.

Jeżeli wartości współczynnika wykorzystania zamówionej mocy cieplnej znacznie różnią się od wartości technicznie uzasadnionych, przedsiębiorstwo energetyczne na mocy przepisu § 41 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2010 r. Nr 194, poz. 1291), może dokonać w sezonie grzewczym kontroli prawidłowości określenia przez odbiorcę zamówionej mocy cieplnej. 

Jak wygląda procedura zmiany mocy zamówionej Fortum?

Procedura zmiany mocy jest wspólna dla wszystkich Klientów. Wykonuje się ją na podstawie zmiany załącznika lub aneksu do umowy. Terminy składania wniosków oraz moment wejścia w życie zmiany mocy są zawsze opisane w umowie.

Realizacja zmniejszenia mocy przypada na dzień 1 stycznia a termin składania wniosku wskazany jest w umowie.

Fortum nie świadczy usług doradczych w obliczaniu zapotrzebowania na moc zamówioną ani nie udziela informacji na temat wykorzystania mocy.

W przypadku wniosku o zmianę mocy dla punktu odbioru podłączonego do węzła wspólnego wymagana jest pisemna zgoda wszystkich odbiorców podpiętych pod taki węzeł. Termin składania wniosków o zmianę mocy i termin realizacji wniosku jest zawsze podany w umowie.

Wniosek o zwiększenie mocy można złożyć w dowolnym momencie, a czas realizacji to dwa dni robocze.

Klient może złożyć wniosek przez eBOK lub pobrać ze strony i wypełnić samodzielnie. Wniosek podpisany odręcznie należy wysłać pocztą tradycyjną. W przypadku podpisu elektronicznego wniosek należy przesłać mailowo do opiekuna klienta.

Po otrzymaniu zgłoszenia, zostanie przygotowany załącznik nr 2 lub aneks do umowy i przesłany do Klienta. Klient zobowiązany jest do odesłanie do Fortum dwóch podpisanych egzemplarzy. Następnie Fortum odsyła do Klienta jeden z dwóch egzemplarzy podpisanych przez obie strony. 

W jaki sposób racjonalnie zaprojektować węzeł aby uwzględnić wszystkie potrzeby i zmienne?

Węzły należy projektować zgodnie z wytycznymi wykonania węzłów dostępnymi na naszej stronie >

Ważne jest, aby projektowanie odbywało się na postawie wiarygodnych danych. Jak najbardziej dokładnych, odpowiednio określonych i zweryfikowanych. Od strony projektowanie istotne jest nie tylko sumaryczne określenie mocy cieplnych obiektu, ale właściwy rozdział tych potrzeb pomiędzy poszczególne funkcje np. c.o. i c.w.u..

Jeżeli na etapie projektowania i budowy węzła wskazana zostanie za małą moc, efektem może być obniżony komfort cieplny i problemy ze standardami c.o. jak i c.w.u. Jeżeli natomiast moc zostanie przeszacowana, odbiorca będzie ponosił nieuzasadnione koszty (opłaty stałe), a po stronie urządzeń generowane będą straty ciepła na przesyle oraz problemy z regulacją dostarczonego ciepła.
 

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

Co składa się na cenę ciepła sieciowego?

EKSPERT RADZI

Na cenę ciepła składa się wiele czynników. Od czego zależy wysokość opłat stałych i zmiennych? Co zawiera typowy rachunek za ciepło?

Czytaj dalej

Jak rozliczać centralne ogrzewanie w budynkach wielolokalowych?

EKSERT RADZI

Jednym z podstawowych aspektów funkcjonowania nieruchomości wielolokalowych jest skuteczne, cykliczne rozliczanie mediów dla poszczególnych mieszkań. Obowiązek ten przepisy prawa nakładają na zarządców i administratorów. Jak w praktyce powinno wyglądać wyliczanie rachunków za ciepło i od czego zależy?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi