Chcesz poznać wiecej porad naszych ekspertów?
węzeł ciepłowniczy

Jak działa i z czego składa się węzeł cieplny?

30 Sierpień 2023, 10:33

Sieć ciepłownicza to cześć systemu ciepłowniczego, którą przesyłane są największe ilości ciepła. Węzeł cieplny z siecią ciepłowniczą łączy przyłącze. Do węzła cieplnego energia dostarczana jest nośnikiem ciepła o temperaturze określonej w tabeli regulacyjnej. Zawarte w niej są wartości temperatury nośnika ciepła uzależnione od zewnętrznej temperatury. Im wartość temperatury na zewnątrz wyższa tym niższa temperatura nośnika ciepła, i na odwrót im temperatura zewnętrzna niższa tym wartość temperatury nośnika ciepła wyższa.

Trzy główne elementy węzła cieplnego to:

  1. Zasilanie - instalacja zasilająca lub strona sieciowa, to cześć instalacji do której trafia ciepło z magistrali.
  2. Odbiór - instalacja odbiorcza albo strona instalacyjna, to cześć instalacji, która bezpośrednio dostarcza ciepło do mieszkańców np. na potrzeby centralnego ogrzewania lub podgrzania ciepłej wody użytkowej.
  3. Wymiennik ciepła - urządzenie w którym dochodzi do wymiany energii cieplnej z zasilania o wyższej temperaturze do odbioru o niższej temperaturze. Wymiennik ciepła zlokalizowany jest pomiędzy zasilaniem a odbiorem.

W węźle cieplnym zainstalowanych jest wiele urządzeń, których prawidłowe działanie zapewnia dostawę ciepła. Pierwsza cześć to urządzenia bez elektronicznego monitoringu, takie jak filtry, regulatory hydrauliczne i zawory sterowane ręcznie, tak ważny element węzła cieplnego jak wymiennik ciepła też jest elementem pasywnym. Druga cześć to urządzenia monitorowane i zarządzane online, sterowane przez automatykę węzła cieplnego, połączone z modułem komunikacyjnym GPRS i sterowane przez system zarządzania siecią ciepłowniczą. Do urządzeń monitorowanych zaliczamy także ciepłomierze i liczniki nośnika ciepła przeznaczone do celów rozliczeniowo-pomiarowych. Dane z nich służą do sporządzania rozliczeń, ale także dostarczają informacji o innych parametrach takich jak moc, temperatura, przepływ czy czas pracy urządzenia.

Dzięki odpowiedniej interpretacji danych, znamy nie tylko stan pracy bezpośrednio monitorowanych urządzeń, ale możemy określać także stan pracy urządzeń, które nie są bezpośrednio monitorowane. Bardzo ważne jest, że zamontowane urządzenia wymagają regularnych przeglądów konserwacyjnych w celu wydłużenia ich żywotności oraz braku awarii.

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

Co to jest moc zamówiona, jak i do kiedy można ją zmienić?

EKSPERT RADZI

Kto oblicza moc zamówioną? Kto jest za to odpowiedzialny? Jak wygląda procedura zmiany mocy zamówionej? W jaki sposób racjonalnie zaprojektować węzeł aby uwzględnić wszystkie potrzeby i zmienne?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi