budynki

Racjonalne, odpowiedzialne i optymalne zużycie energii w rękach mieszkańców

09 Wrzesień 2022, 12:12

Coraz bardziej ograniczone zasoby energetyczne Europy oraz rosnące uzależnienie Polski od importu energii wraz z szalejącymi cenami za prąd i gaz powodują, iż zwiększenie efektywności energetycznej kraju jest współcześnie działaniem kluczowym. Niestety większość osób wydaje się nie przyjmować do wiadomości, iż sami także mają realny wpływ na obniżenie kosztów energii. Nie mówiąc o wpływie, jaki ich codzienne decyzje mają na stan środowiska. Jak wynika z danych Eurostatu, w budynkach wielolokalowych mieszka 45% Polaków*. Ich działania mogą więc w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej. W tym celu niezbędne jest jednak edukowanie i promowanie rozwiązań, które pozwolą to osiągnąć.

Co znajdziesz w artykule:

Znaczenie efektywności energetycznej

Bardziej efektywne wykorzystanie energii jest jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy – poprawa efektywności energetycznej może obniżyć indywidualne rachunki za media – oraz polepszanie stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń czy zmniejszone zużycie wody.

Ponadto efektywność energetyczna może zapewnić długoterminowe korzyści poprzez obniżenie ogólnego zapotrzebowania na energię, zmniejszając w ten sposób potrzebę inwestowania w nową infrastrukturę wytwarzania i przesyłu energii. Lepsze zarządzanie energią pozwala również zdywersyfikować portfele zasobów energetycznych, stanowiąc zabezpieczenie przed niepewnością związaną z wahaniami cen paliw.

W jaki sposób na co dzień każdy człowiek może bardziej efektywnie wykorzystywać energię? Zwracając uwagę na małe rzeczy. Przejawem oszczędzania energii może być np. zmniejszanie temperatury grzejników zamiast długotrwałego otwierania okien w celu wychłodzenia pomieszczenia albo odłączanie ładowarki z gniazdka, gdy się jej nie używa. Dzięki takim działaniom – czyli kierując się troską o własną kieszeń, jak i chęcią poprawy stanu naszego środowiska – działamy dwutorowo i osiągamy podwójną korzyść.

Efektywność energetyczna nie musi oznaczać rezygnowania z wygód

Trend, mający na celu zwiększenie świadomości wpływu zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych jak i budynków wielolokalowych na efektywność energetyczną kraju, jest widoczny od kilkunastu lat. Mimo tego nadal jest w tym zakresie sporo do zrobienia. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele zależy od nich samych. I że ich działania mają realny wpływ zarówno na środowisko, jak i na to, ile będą płacić za energię.

W oszczędzaniu energii nie chodzi jednak o odmawianie sobie podstawowych, życiowych wygód, które należą się każdemu człowiekowi. Mowa o takich kwestiach jak ciepło, chłód, oświetlenie czy możliwość ugotowania posiłków. Wszystko to jednak powinno polegać na racjonalnym, odpowiedzialnym i optymalnym zużyciu energii. Uświadomienie Polakom tej zależności jest obecnie najważniejszym zadaniem.

Zwiększenie efektywności energetycznej w praktyce

Efektywność energetyczną budynku można poprawić m.in. instalując szczelne okna i drzwi, dzięki czemu ciepło z mieszkań nie będzie „uciekać”. Sytuację poprawia również kupno urządzeń elektronicznych o najwyższej klasie energetycznej, które oszczędzają energię. W wielu mieszkaniach wciąż jeszcze można spotkać wiekowe sprzęty. To tak zwane „pożeracze prądu”, z czego często nie zdają sobie sprawy lokatorzy. W szczególności trudno przekonać do wymiany urządzeń czy stolarki okiennej osoby starsze, które uważają, iż nie stać ich na taki wydatek. Jednocześnie płacą one miesięcznie ogromne rachunki za energię.

W dobie szalejącej inflacji, rosnących cen energii, ale również wzrastającego zapotrzebowania na energię, zwiększenie efektywności energetycznej powinno być celem każdego, ponieważ to budynki wielolokalowe czy domy jednorodzinne są głównymi odbiorcami energii. Ich mieszkańcy mają realny wpływ na wysokość comiesięcznych rachunków za ciepło czy prąd, ale również na obniżenie emisji dwutlenku węgla, co w efekcie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i całego środowiska naturalnego.

Efektywność energetyczna zgodna z zasadą win-win

Bez zmiany postaw mieszkańców budynków wielolokalowych nie ma realnych szans na oszczędzanie energii przy jednoczesnej poprawie stanu środowiska. Dobra komunikacja na linii zarządca-mieszkaniec, mogą przynieść wiele pozytywnych zmian oraz korzyści – w tym także stricte finansowych – dla obu stron. Mieszkańcy stoją przed wyzwaniami finansowymi w nadchodzących miesiącach, potrzebuję maksymalnego wsparcie – począwszy od termomodernizacji budynków, po motywowanie do podejmowania działań, które finalnie pozwolą osiągnąć efekt dla wszytskich.

 

[1] https://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/w_domach_mieszka_55_procent_polakow,28227.html

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się
Zobacz inne artykuły

Smart City - potrzeba inteli­gentnych miast rośnie z dnia na dzień

EKOLOGIA

W miastach, w których stosuje się inteligentne rozwiązania żyje się bardziej odpowiedzialnie, a przy tym komfortowo. Działania na rzecz walki z CO2 deklaruje większość dużych polskich miast. Zeroemisyjne miasta są przyszłości.

Czytaj dalej

Eko budynki i miesz­kania ratują planetę przed nadmierną emisją CO2

EKOLOGIA

Nieefektywne energetycznie domy, budynki i całe osiedla, z których ucieka ciepło przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie do podnoszenia globalnej temperatury, pogłębiając tym samym zmianę klimatu. Jest na to rozwiązanie.

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi