liście niebo budynek

Eko budynki i mieszkania ratują planetę przed nadmierną emisją CO2

05 Październik 2022, 14:48

Eko budynki czy mieszkania powinny uwzględniać trzy podstawowe kryteria: oszczędzać energię, chronić środowisko naturalne i stwarzać zdrowe warunki dla jego użytkowników. Takie budynki - zrównoważone ekologicznie - zazwyczaj definiuje się jako budynki zgodne z zasadami wypracowanymi przez naukowców i ekspertów budownictwa zrównoważonego (sustainable building), potocznie nazywanego zielonym lub ekologicznym. Coraz częściej do spełnienia tych kryteriów wykorzystuje się usługi cyfrowe, umożliwiające zachowanie optymalnej temperatury w budynku czy konkretnym mieszkaniu.

Co znajdziesz w artykule:

Miasta walczą z CO2

Działania na rzecz walki z emisją CO2 deklaruje większość polskich miast. Miedzy innymi Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź czy miasta aglomeracji śląskiej. Społeczeństwo, jest coraz bardziej świadome ekologicznie, a liczby mówią same za siebie. Emisja CO2 pochodząca z wykorzystania energii w budynkach zmniejszyła się w roku 2017 o 16 % w stosunku do roku 2005 i ta pozytywna tendencja spadkowa powinna się utrzymać, dzięki rosnącej świadomości i naszym wspólnym wysiłkom.

Niemniej jednak w 2018 roku, aż 18,2 % zużycia energii przypadało w naszym kraju na gospodarstwa domowe. Podobnie też, jak w innych krajach UE, łączne zużycie energii przez budownictwo mieszkaniowe i komercyjne przekraczało zapotrzebowanie transportu, przemysłu, czy rolnictwa. Nakłady na ciepło stanowią największy udział w wydatkach na energię w budżecie domowym przeciętnego gospodarstwa domowego. Najwięcej, bo aż 63,6% zużywa się na ogrzewanie i ciepłą wodę 14,8 %, oświetlenie to 14,1% a gotowanie 6,1 %

Cyfrowe ułatwienia

Wielkomiejskie społeczeństwo chce, aby ich nieruchomości były energooszczędne i ekologiczne. Mieszkańcy chcą dbać o zdrowie, środowisko naturalne i nie marnować zasobów naturalnych. Często są to jednak tylko deklaracje, ponieważ brakuje im wiedzy jakie rozwiązania wykorzystać.

Oszczędności energii i przez to zasobów naturalnych można osiągnąć korzystając z cyfrowych rozwiązań, które są efektywne kosztowo i intuicyjne w obsłudze. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla mieszkańców jak i dla zarządcy. Posiadając odpowiednie urządzenia (czujniki, przekaźniki) i śledząc dane mamy możliwości ku temu, by jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii, zarówno z poziomu budynku jak i mieszkania. Ponadto inteligentne systemy same dokonują niezbędnej stabilizacji temperatury i wilgotności oraz zapewniają komfort cieplny mieszkańcom. Administrator ma też dostęp do bieżących danych, a sterowanie można wykonać za pomocą intuicyjnego interfejsu. To w dużej mierze wpływa na jakość życia mieszkańców oraz na komfort pracy zarządcy.

Ile to kosztuje i jakie są efekty?

Świadome zarządzanie energią to nie tyko komfort użytkowania i oszczędności. 1 GJ ciepła to 5% przeciętnego rocznego zużycia ciepła w mieszkaniu, a wyprodukowanie tej energii z węgla to aż 100 kg emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Oferty są zróżnicowane, ale można spotkać propozycje, w których wystarczy oszczędność około 6 kWh/rok/m2, aby całkowicie pokryć roczny koszt abonamentu za korzystanie z usługi. Warto poprosić o ofertę i zapytać ekspertów jakich efektów możemy oczekiwać. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe pokazują efekty cyfrowych usług w postaci kilkunastoprocentowego zmniejszenia zużycia na ciepło.

Cyfrowe usługi nie wymagają ingerencji w strukturę budynku. W dużym skrócie, konieczna jest tylko instalacja na licznikach w budynku elektronicznego opomiarowania, które umożliwia przesyłanie na serwer danych na temat zużycia mediów. Co więcej, decyzja o montażu inteligentnych usług możliwa jest na każdym etapie budowy, a rozwiązania można zastosować nie tylko w nowych ale również w starszych budynkach.

Ograniczenie zużycia energii to konieczność, którą wymusza wiele czynników. Począwszy od kosztów, świadomości mieszkańców aż po aspekt ekologiczny. Usługi cyfrowe to tylko jeden ze sposobów aby osiągnąć ten cel, ale z uwagi na jego zalety będzie zyskiwał na popularności. Korzystają mieszkańcy, którzy oszczędzają i zmniejszają swój ślad węglowy. Korzysta zarządca, który zyskuje kontrolę i może świadomie zarządzać mediami, a tak naprawdę to zyskujemy wszyscy chroniąc naszą planetę.

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

Audyt energetyczny – pierwszy krok do termomodernizacji

PRAWO I FINANSE

Zużycie energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej w Polsce jest ponad dwa razy większe niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Przeprowadzanie audytów energetycznych, a w ich efekcie termomodernizacji, ma zmienić tę dysproporcję.

Czytaj dalej

Jak powinno wyglądać ciepłownictwo w przyszłości?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

W Polsce co drugie gospodarstwo domowe korzysta z ciepła systemowego. To bardzo dobry wskaźnik w skali Europy. Jednak nadal trzeba patrzeć w przyszłość i ustawicznie myśleć o rozwoju, szczególnie mając na uwadze środowisko naturalne i dynamiczny rozwój miast.

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi